|
Statut Slovenske Zamejske Skavtske OrganizacijeKAZALO NAČELA *1. člen IME, TRAJANJE , SEDEŽ * 2. člen NASTANEK, OPREDELITEV * 3. člen NAMENI *
B) DELOVANJE *
C) TEMELJI - SIMBOLI *
D) ČLANSTVO * STRUKTURA *21. člen STAROSTNA IN KRAJEVNA RAZDELITEV * 22. člen DIARHIJA * 24. člen GLASOVANJE, SKLEPČNOST, NADOMESTITVE *
F) STEG *
G) POKRAJINA *
H) DEŽELA * SPLOŠNE DOLOČBE *43. člen AVTONOMIJA IN ODGOVORNOST POSAMEZNIH NIVOJEV * 44. člen FINANCE IN PREMOŽENJE * 45. člen ČLANARINA * 46. člen PRAVILNIK *
L) PREHODNA PRAVILA *
A) ORGANIZACIJA Ime društva je Slovenska zamejska skavtska organizacija, s kratico SZSO; v italijanskem prevodu "Associazione scouts sloveni in Italia". Trajanje SZSO je neomejeno. Sedež ima v Go rici, na drevoredu XX Settembre 85.
SZSO je nastala 15.12.1976 z združitvijo STS (Slovenskih tržaških skavtov in skavtinj), ki so bili ustanovljeni leta 1951 oziroma leta 1959 v Trstu, in SGS ( Slovenskih goriških skavtov in skavtinj), ki so bili ustanovljeni leta 1964 oziroma leta 1963 v Gorici. SZSO je slovenska mladinska katoliška vzgojna organizacija, izraz skavtskega gibanja med Slovenci v Italiji. Temelji na vrednotah krščanstva, slovenstva in demokracije. Je nestrankarska organizacija in uresničuje svoje dru¤beno politično poslanstvo popolnoma neodvisno. Pri tem upošteva delo drugih vzgojnih osebkov v okolju in živi svojo krščansko izbiro znotraj cerkvene skupnosti. Nima pridobitniškega značaja ne pridobitnišk ih smotrov.
V svojem vzgojnem poslanstvu si SZSO prizadeva prispevati k vsestranski rasti mladih, k njihovemu telesnemu, duševnem in duhovnemu razvoju, da v luči odhoda odrastejo v celostne osebe, sposobne svododnih in odgovornih izbir. Obenem SZSO vzgaja svoje člane k odgovorni in dejavni življenjski drži, ki jo narekujejo dosledno krščanstvo, zvestoba narodu in domovini, pošteno državljanjstvo in zavestna skavtska izbira. Zaradi svoje etnične specifike SZSO s posebno pozornostjo posreduje svojim članom slovenske narodne vrednote, jezik, kulturo in zgodovino in jih vzgaja k spoštovanju in ljubezni do njih. Da bi dosegla te cilje se ravna po načelih in metodi skavtizma, ki temelji na Baden-Powellovi zamisli združevanja in vzgoje mladine, in ki je prilagojen današnji mladinski stvarnosti, kakor izhaja iz priloženega pravilnika.
Vzgojna metoda temelji na štirih Baden-Powellovih točkah, ki so osnova pri uresničevanju vzgojnega posega. Ta se znotraj vseh treh starostnih vej izvaja s pomočjo specifičnih sredstev in starosti primernih oblik delovanja. 4 BP točke so:
Glavni metodološki oprijemi se po starostnih vejah takole razlikujejo: VOLČIČI IN VOLKULJICE: življenje v pravljičnem okolju džungle (Kiplingova knjiga), kjer metoda sloni predvsem na igri. Napredovanje se uresničuje z lovi na plene. Geslo veje se glasi: Kar najbolje! IZVIDNIKI IN VODNICE: doživljanje pustolovščine, kjer je podvig glavni metodološki oprijem. Napredovanje se uresničuje v dosežku etap. Geslo veje se glasi: Vedno pripravljeni! ROVERJI IN POTNICE: Glavni metodološki oprijem so izkustvo poti, življenje v skupnosti, in služenje. Načrt osebnega napredovanja, ki si ga član oblikuje, izvaja in preverja v neposrednem stiku z voditelji, spremlja člana na njegovii poti (sprejem v noviciat, prestop v klan, podpis listine) do odhoda. Geslo veje se glasi: Služiti!Enotno osebno napredovanje je sredstvo v rokah Skupnosti voditeljev, ki lahko edina zagotovlja enotno vzgojno pot člana od obljube do odhoda. Enotnost vzgojnega posega izražajo tudi gesla vej, ki v zaporedju povzemajo njegov program (Kar najbolje-Vedno pripravljeni-Služiti). Metodologijo podrobneje določa pravilnik.
Delovanje SZSO obsega dejavnosti, ki so značilne za skavtsko organizacijo in ki se načeloma odvijajo v neposrednem stiku z naravo. To so tedenski sestanki, seje, tabori, tabori za usposabljanje voditeljev, tečaji, prenočevanja, izleti, predavanja, razstave, izdajanje in širjenje revij, knjig, notranjega glasila, itd. Poleg tega SZSO
SZSO je del svetovnega skavtskega gibanja. V svojem vzgojnem delovanju tesno sodeluje s sorodnimi skavtskimi in drugimi organizacijami za vzpodbujanje vsestranskih medsebojnih stikov in izmenjav. Za dosego svojih institucionalnih ciljev se SZSO lahko po potrebi vključi v združenja, društva in ustanove.
Obljuba in zakoni izražajo obveze , ki jih predlaga skavtizem. Obljuba se glasi: Pri svoji časti obljubljam, da bom z božjo pomočjo vestno služil(a) Bogu in domovini, pomagal(a) svojemu bližnjemu in spolnjeval(a) skavtske zakone. Zakoni se glasijo:
Mlajši člani volčiči in volkuljice imajo posebno obljubo in zakone, ki izražajo vrednote skavtizma v njihovi starosti primerni obliki. Obljubo in zakone VV obravnava pravilnik, kakor tudi molitev vseh starostnih vej.
Zaveza je slovesna izjava, ki jo podpiše pripravnik ob prejetju voditeljskega imenovanja, s katero sprejme obveze in dolžnosti, ki jih statut nalaga odraslim voditeljem, da lahko izvajajo vzgojiteljsko službo. Zaveza se glasi: S svojim podpisom se pred Bogom in Vami, bratje in sestre, obvežem, da bom v luči skavtske obljube in treh izbir odhoda, krščanske - družbeno politične - skavtske:
Znak SZSO je krog z obema mednarodnima skavtskima simboloma, in sicer lilijo na deteljici, in napisom SZSO; na liliji je narisana igla kompasa. Krog, deteljica, igla in napis so rumene barve, lilija bele, ozadje pa temno modre barve.
Geslo SZSO se glasi: Vedno pripravljen. Pozdrav SZSO je do višine oči dvignjena desna roka z naprej obrnjenimi iztegnjenimi tremi srednjimi prsti; palec je položen prek mezinca. Pomen in uporabo pozdrava podrobno opisuje p ravilnik; prav tako je tu opisan tudi pozdrav VV.
Himna SZSO je Skavtska pesem (besedilo in notografija v pravilniku). Zavetnik SZSO je sv. Jurij (23. aprila). Veji VV in RP imajo še svojega posebnega zavetnika, to sta sv. Frančišek Asiški za VV (4. oktobra) in sv. Pavel za RP (25. januarja).
Zastava ZSZO je temnomodre podlage in pravokotne oblike: osnovnica in višina sta v razmerju 3:2. V sredini je znak SZSO: njegov premer znaša polovico višine zastave. Uporabo zastave določa pravilnik.
Kroj SZSO povezuje člane v skavtskem bratstvu in sestrinstvu. Njegove sestavne dele in pomen določa pravilnik.
14. člen ČLANI Člani SZSO so tisti, ki svobodno sprejmejo njena načela in metodo ter pisno zaprosijo za vstop v SZSO. Mladoletni člani morajo obenem s prošnjo izročiti tudi privoljenje staršev. Z obljubo postane novi član SZSO skavt-skavtinja. Člani se delijo se na: - mlade (od 7. do 20.-21. leta), ki se jim v organizaciji nudi starosti primerna izkušnja skavtske rasti do konca njihove vzgojne poti; - odrasle (po 20.-21.letu), ki v različnih vlogah in v skladu s skavtskimi pristopi uresničujejo svoje osebno poslanstvo. Članstvo je časovno neomejeno in ne more biti le začasno. Članom je vsekakor dana pravica, da odstopijo. Število mladih članov je načeloma neomejeno, je pa odvisno od razpoložljivih voditeljev.
15. člen PRAVICE IN DOLŽNOSTI ČLANOV Člani so dolžni:
Člani imajo pravico:
Volilno pravico članov določa člen 24. 16. člen PRENEHANJE ČLANSTVA Članstvo lahko preneha:
O izključitvah, njihovem trajanju in celotnem postopku sklepa Deželno vodstvo po pogovoru s kršiteljem. Prizadeti član mora biti o izključitvi pisno obveščen.
17. člen VODITELJI, PRIPRAVNIKI, POMOČNIKI Odrasli člani, ki si prevzamejo ogovornost služenja znotraj organizacije, se delijo v pomočnike in voditelje. V času priprave na voditeljstvo se član imenuje pripravnik. Njihovo služenje je zastonjsko. VODITELJI Voditelj je član SZSO, ki se po 21. letu starosti odloči, da se bo s svojim zgledom in služenjem prizadeval za vzgojo mladih znotraj SZSO v skladu z vrednotami, ki so opredeljene v obljubi, zakonih in statutu SZSO in ki jih sam sprejme. Imenovanje prejme po dokončanem usposabljanju ob podpisu zaveze. SZSO priznava voditelje upoštevajoč:
Voditelji so z imenovanjem vpisani v deželnem seznamu SZSO, iz katerega izhaja njihov čas aktivnosti. Po imenovanju se voditelji še naprej stalno usposabljajo.
Pomočniki so odrasli člani, ki so izbrali, da bodo v organizaciji pomagali voditeljem pri izvajanju njihovega dela. Status pomočnika velja od imenovanja, ki ga podelijo stegovodja ali Pokrajinska načelnika, ali od izvolitve za eno od upravnih funkcij v stegu ali na pokrajinski ravni. Pomočniki ne morejo prevzeti voditeljskih funkcij.
20. člen CERKVENI ASISTENTI Cerkveni asistenti so od pristojnih organov SZSO izbrane in od škofa poverjene osebe, ki so soodgovorne za vzgojni načrt. Skupaj z drugimi voditelji izpričujejo in razglašajo krščansko oznanilo. Njihov status je enakovreden voditeljskemu.
. člen STAROSTNA IN KRAJEVNA RAZDELITEV Vzgoja SZSO poteka znotraj treh starostnih vej: - volčiči in volkuljice: od 7. do 11. leta starosti Strukturo organizacije določajo tri ravni: dežela, pokrajina, steg. Pokrajina se poimenuje z imenom (ali kratico) organizacije in imenom (ali siglo) pokrajine. Steg pa se znotraj vsake pokrajine določa vrstilni števnik.
Vsaka izvoljena ali imenovana funkcija je načeloma dodeljena in ženski in moškemu skupaj, v kolikor statut ne določa drugače. V kolegialnih organih naj se upošteva ravnotežje obeh spolov.
23. člen ORGANI IN FUNKCIJE Organi SZSO, ki delujejo na treh ravneh, so:
stegovodja b) pokrajina pokrajinski občni zbor pokrajinsko vodstvo pokrajinska načelnika
deželni svet deželno vodstvo deželna načelnika Vsi člani organov imajo enako dostojanstvo ter pravice in vsak član je dolžan spoštovati in izvajati sklepe organa samega. Vse funkcije, tako izvoljene kot imenovane, trajajo načeloma tri leta. Vsak izvoljeni posameznik lahko opravlja isto funkcijo največ šest let zaporedoma, ne sme pa upravljati istočasno več kot dve funkcij na pokrajinski in deželni ravni. Izjeme ureja pravilnik.
24. člen GLASOVANJE, SKLEPČNOST, NADOMESTITVE Razen drugačnih določil, veljajo pri volitvah sledeča pravila. Volilna pravica. Volilna pravica je lahko aktivna, to je, da član lahko voli (volilni upravičenec) in pasivna, to je, da je član lahko voljen. Aktivno volilno pravico imajo:
Pasivno volilno pravico pa imajo:
Vsak odrasli član pridobi obenem z izvolitvijo tudi takojšnjo aktivno volilno pravico. Sklepčnost. Kolegialni organi razen deželnega občnega zbora so sklepčni ob fizični prisotnosti vsaj polovice članov z aktivno volilno pravico (volilnih upravičencev). Deželni občni zbor, razen izrednega za razpust SZSO, za katerega veljajo določila 47. člena, je sklepčen ob fizični prisotnosti vsaj polovice članov volilnih upravičencev vsake pokrajine. Sklepanje. Sklepi se v kolegialnih organih načelno sprejemajo z navadno večino glasov. Na rednem deželnem občnem zboru se štejejo glasovi po pravilu paritete. Izredni deželni občni zbor pa sklepa:
Na občnih zborih in svetu lahko vsakega odsotnega člana zastopa samo en pooblaščeni član istega organa, vsak član pa ima lahko največ eno poblastilo. Pooblastila ne veljajo pri določanju sklepčnosti in pri sklepanju o razpustu SZSO. Pariteta. Na deželnem občnem zboru ima seštevek glasov znotraj vsake pokrajine v razmerju z drugimi pokrajinami enako vrednost. Vrednost glasu volilnega upravičenca vsake pokrajine je enaka razmerju med številom volilnih upravičencev najštevilnejše pokrajine in številom volilnih upravičencev pokrajine, kateri volilni upravičenec pripada. V deželnem vodstvu morata biti zagotovljeni prisotnost obeh spolov in zastopstvo vseh pokrajin, in to po pravilih, ki jih podrobneje določata 39. člen in pravilnik. Nadomestitve. Če v deželnem vodstvu odstopi član, ga organ sam nadomesti s kooptacijo drugega člana. Če pa odstopi več kot polovica članov, morajo preostali člani ali najstarejši član občnega zbora sklicati občni zbor, da na novo izvoli vodstvo. Če v pokrajinskem vodstvu odstopi član, ga mora nadomestiti pokrajinski občni zbor. V primeru odstopa enega načelnika, prevzame vse odgovornosti drugi. Če odstopita oba, pristojno vodstvo skliče občni zbor za izvolitev novih načelnikov, do takrat pa prevzame vse posle in odgovornosti načelnikov namestnik, ki ga iz svoje srede izvoli vodstvo samo.
EFINICIJA IN ORGANI STEGA Steg je osnovna struktura, v kateri se izvaja metoda. Sloni na skupnosti voditeljev, ki z ustanovitvijo ene ali več enot za vsako vejo zagotavlja izvajanje celotnega vzgojnega procesa. Skavtske enote v stegu sestavljajo mladi člani in njihovi voditelji, pripravniki in pomočniki. Delijo se v:
Organi stega so:
Naloge stega so:
27. člen - VZGOJNI NAČRT STEGA Vzgojni načrt stega odraža osnovna načela skavtizma. Na osnovi analize okolja, v kateri deluje steg, in ob upoštevanju vzgojnih potreb, skupnost voditeljev oriše področja potrebna prednostnega posega in nakaže cilje ter pot za njihovo uresničitev. Voditeljem pomaga učinkoviteje uresničevati vzgojni predlog; usmerja vzgojni poseg skupnosti voditeljev in omogoča enotnost in kontinuiteto predloga v raznih enotah. V tem smislu skupnost voditeljev občasno preverja in obnavlja vzgojni načrt.
Voditelji, pripravniki in pomočniki, ki delujejo v stegu, sestavljajo skupnost voditeljev. Aktivno volilno pravico imajo le aktivni voditelji, pripravniki in pomočniki. Pasivno volilno pravico imajo tudi neaktivni voditelji, pripravniki in pomočniki ter ostali odrasli člani. Cilji skupnosti voditeljev so:
Naloge skupnosti voditeljev so:
Pri tem se poslužuje zanjo najustreznejše oblike. Skupnost voditeljev lahko izvoli vodstvo stega in mu poveri nalogo, da sklepa v zvezi s tekočimi upravnimi in organizacijskimi zadevami. Vodstvo stega sestavljajo stegovodja, poverjenik za upravo stega (tajnik/blagajnik/gospodar) in po en poverjenik za vsako vejo (vejovodja).
Stegovodja v sodelovanju in ob pomoči celotne skupnosti voditeljev skrbita za: Stegovodja pravno predstavljata steg v javnosti in pred oblastmi.
30. člen DEFINICIJA IN ORGANI POKRAJINE Pokrajina je struktura, ki koordinira vse stege na določenem teritoriju. Meje pokrajine določi deželni občni zbor. Pokrajinski organi so:
Naloge pokrajine so:
32. člen VZGOJNI NAČRT POKRAJINE Vzgojni načrt pokrajine, ki traja načelno tri leta, izhaja iz vzgojnega načrta dežele in predvideva specifične cilje, ki naj odgovarjajo vzgojnim potrebam na krajevni ravni. Iz njega izhajajo in so z njim povezani vzgojni načrti posameznih stegov.
33. člen POKRAJINSKI OBČNI ZBOR Pokrajinski občni zbor skličeta načelnika vsaj enkrat letno in vsakokrat, ko sama ali pokrajinsko vodstvo meni, da je potrebno, ali ko to pisno in z navedbo dnevnega reda, zahteva vsaj tretjina volilnih upravičencev. Sklicanje občnega zbora bo vsakokrat potekalo s pisnim obvestilom vsaj osem dni pred napovedanim zasedanjem. Obvestilo o sklicu mora vsebovati dnevni red, kraj, datum in uro zasedanja. V pokrajinski občni zbor spadajo vsi vpisani aktivni odrasli člani s pravico do besede in pasivno volilno pravico. Aktivno volilno pravico imajo le aktivni voditelji, pripravniki in pomočniki. Vodi ga iz svoje srede izvoljeno predsedstvo. Naloge pokrajinskega občnega zbora so: POKRAJINSKO VODSTVO Pokrajinsko vodstvo, ki ga pokrajinski občni zbor izvoli vsaka tri leta, sestavljajo:
Poleg izvoljenih so polnopravni člani pokrajinskega v odstva tudi stegovodje.Pokrajinsko vodstvo skličeta in vodita načelnika. Naloge pokrajinskega vodstva so: Pokrajinsko vodstvo se lahko poslužuje tudi pomoči drugih poverjenikov in tropov, ki jih imenuje na lastno odgovornost.
35. člen POKRAJINSKA NAČELNIKA Pokra jinska načelnika pravno zastopata pokrajino v javnosti in pred oblastjo. Njune naloge so:
36. člen DEFINICIJA IN ORGANI DEŽELE Dežela je struktura, ki zagotavlja enotno pripadnost članov SZSO in koordinira pokrajine na svojem ozemlju. Organi dežele so:
37. člen NALOGE DEŽELE Naloge dežele so:
Vzgojni načrt dežele nakazuje iztočnice za poseg voditeljev in določa smernice delovanju SZSO. Odkriva prioritete in cilje pri usposabljanju voditeljev in nudenju pomoči pokrajinam, predvsem pa stegom pri izvajanju njihovih nalog in načrtov ter pri razvoju njihove prisotnosti na teritoriju. Traja od treh do pet let.
Deželni občni zbor je najvišji organ SZSO. De¤elni občni zbor skličeta načelnika vsaj enkrat letno in vsakokrat, ko sama ali deželno vodstvo meni, da je potrebno, ali ko to pisno in z navedbo dnevnega reda, zahteva vsaj tretjina volilnih upravičencev. Sklicanje občnega zbora bo vsakokrat potekalo s pisnim obvestilom vsaj osem dni pred napovedanim zasedanjem. Obvestilo o sklicu mora vsebovati dnevni red, kraj, datum in uro zasedanja. V deželni občni zbor spadajo vsi vpisani odrasli člani s pravico do besede. Aktivno volilno pravico imajo le aktivni voditelji. Neaktivni voditelji imajo le pasivno volilno pravico. Deželni občni zbor je lahko redni ali izredni. Redni deželni občni zbor sklepa po pravilu paritete o vseh točkah, ki so navedene v dnevnem redu . Vodi ga predsedstvo. Naloge rednega deželnega občnega zbora so:Izredni deželni občni zbor pa sklepa :
40. člen DEŽELNI SVET Deželni svet sestavljajo Deželno vodstvo, pokrajinski načelniki in stegovodje. Po potrebi ga skličeta in vodita načelnika. Naloge deželnega sveta so:
41. člen DEŽELNO VODSTVO Deželno vodstvo je izvršni organ SZSO, ki ga deželni občni zbor izvoli vsaka tri leta. Sestavljajo ga:
Vloge sedmih kolegialno izvoljenih članov deželnega vodstva se poverijo na prvi seji deželnega vodstva, in so sledeče:
V deželnem vodstvu, sicer brez volilne pravice, lahko sodelujejo pokrajinski načelniki. Deželno vodstvo skličeta in vodita načelnika vsaj 5-krat letno. Naloge deželnega vodstva so: Deželno vodstvo lahko imenuje še druge sodelavce - člane tropov za metodo, usposabljanje voditeljev, zunanjo podobo, stike in drugo, ki pod vodstvom in na odgovornost poverjenika pomagajo deželnemu vodstvu pri izvrševanju njegove naloge.
Deželna načelnika predstavljata celotno SZSO in njeno enotnost ter jo pravno zastopata v javnosti in pred oblastjo. Izvoljena sta za vlogo. Naloge deželnih načelnikov so:
43. člen AVTONOMIJA IN ODGOVORNOST POSAMEZNIH NIVOJE VVsaka raven SZSO (steg, pokrajina, dežela) je odgovorna za svojo upravo in je finančno samostojna. Ustanovitev stegov in pokrajin se jamči z zapisnikom pokrajinskega oz. deželnega občnega zbora.
44. člen FINANCE IN PREMOŽENJE Premoženje SZSO sestavljajo:
Finance se v glavnem upravljajo na pokrajinski ravni. Dežela razpolaga z blagajno, ki jo upravlja deželno vodstvo in v katero prispevajo pokrajine v enaki meri. V času obstoja SZSO se premoženje ne sme v nobenem primeru porazdeliti med člane, tudi v posrednih oblikah ne, razen v primerih, ko zakon določa drugače. V primeru razpusta stega gre pozitivni ostanek pokrajinski blagajni; ta ga zamrzne za tri leta oziroma do morebitne ponovne ustanovitve stega. Če do te ne pride v teku treh let, gre ostanek dokončno v pokrajinsko blagajno. Ob morebitnem razpustu pokrajine odloči o dodelitvi ostanka pokrajinski občni zbor. 45. člen ČLANARINA Člani SZSO prispevajo za potrebe lastne enote, stega in drugih nivojev. Poleg prispevkov plačujejo letno članarino, ki jo določi deželni občni zbor SZSO. Članarine in prispevki niso prenosljivi, niti podvrženi revalvaciji in so nepovračljivi.
Deželni občni zbor zagotovi urejen potek delovanja SZSO tudi z izdajo pravilnika, ki ta statut dopolnjuje in nikakor ne more biti v nasprotju z njegovo vsebino. Do odobritve pravilnika veljajo vsa doslej sprejeta pravila, v kolikor niso v nasprotju z obstoječim statutom.
Razpust SZSO določi izredni deželni občni zbor s privoljenjem 4/5 vseh volilnih upravičencev, pri čemer ne veljajo pravilo paritete, pa tudi ne pooblastila. Premoženje bo dodeljen drugi slovenski ustanovi s sorodnimi cilji. SPREMEMBE STATUTA Spremembe statuta sprejme izredni de¤elni občni zbor, ki je sklepčen ob fizični prisotnosti 2/3 volilnih upravičencev. Veljavno sklepa z 2/3 večino glasov po pravilu paritete. STATUTA Za tolmačenje določil tega statuta je pristojno deželno vodstvo SZSO.
V zvezi z vsem, česar izrecno ne določata ta statut in pravilnik, veljajo obstoječi zakonski predpisi.
_ _ _ _ _ Predhodno osprejet na deželnem občnem zboru SZSO v Jamljah dne 30.5.1999 Predsednik deželnega občnega zbora Mitja Ozbič - Vztrajni Bober Dokončno sprejet na deželnem občnem zboru SZSO v Nabrežini dne 16..1.2000 Predsednik deželnega občnega zbora Martin Sosič - Vztrajni Galeb
Pravilnik SZSO poglavja:
|
||
SZSO©2002 | -> Vrh strani |